Dla większości z nas sama myśl o kredycie może wzbudzać negatywne emocje. W dzisiejszych czasach życie na kredyt głównie kojarzy się z problemami – czy to ze spłatą odsetek, czy po prostu stanowi początek katastrofy finansowej. Młodzież rzadko myśli o podjęciu tego kroku, głównie z powodu chęci uniknięcia stresującego życia od miesiąca do miesiąca z pętlą na szyi. Jednak rzeczywistość wcale nie musi być taka brutalna, zwłaszcza jeśli mówimy o kredycie studenckim. Podobno wie o nim tylko 10% studentów, a przeciętnie jedynie 28 tysięcy z nich podejmuje decyzje o podjęciu finansowania z tego źródła w danym roku. Patrząc na jego ZNAKOMITE warunki trzeba przyznać, że to bardzo niski współczynnik. Przeważnie wynika z niewiedzy, dlatego w tym wpisie przedstawię same konkretne oraz niezbędne informacje dotyczące kredytu studenckiego. 😉

 

Podstawowe informacje

 

 • Nie otrzymujesz od razu całej kwoty kredytu – pieniądze są wypłacane przez bank co miesiąc przez cały rok akademicki (10 miesięcy). Wysokość miesięcznej stawki wynosi 400, 600, 800 lub 1000 zł (według zmian z 2016 roku). 
 • Kredyt jest otrzymywany przez maksymalnie 6 lat, zatem jego maksymalna wartość wynosi 60 000 zł.
 • Bezsprzecznie jest to NAJTAŃSZY dostępny kredyt na rynku. Oprocentowanie kredytu to połowa stopy redyskontowej weksli NBP, czyli 0,875%.
 • Spłata kredytu rozpoczyna się dopiero po 2 latach od ukończenia studiów. W przypadku przerwania studiów uregulowanie zobowiązania następuje począwszy od następnego miesiąca po terminie, w którym należało przedstawić w banku ważną legitymację.
 • Okres spłaty trwa minimum 2 razy dłużej niż okres pobierania pieniędzy. Istnieje jednak możliwość nadpłat lub wcześniej spłaty kredytu, za które banki nie pobierają prowizji.
 • W trakcie pobierania pieniędzy oraz okresie dwuletniej karencji NIE są naliczane żadne odsetki.
 • Wnioski o kredyt składa się w terminie od 01.10 do 25.11 danego roku.
 • Osoba, która ukończy studia w gronie 5 % najlepszych absolwentów, może liczyć na umorzenie kredytu (do 20 %).
 • W ciągu 16 lat funkcjonowania systemu, banki pożyczyły pieniądze blisko 450 000 studentów.

 

Warunki kredytobiorcy 

 

Kto może ubiegać się o kredyt?
Studenci uczelni publicznych i niepublicznych studiujący w systemie dziennym, wieczorowym lub zaocznym którzy rozpoczęli naukę przed ukończeniem 25. roku życia, a także studenci studiów doktoranckich.

Ponadto: słuchacze i studenci Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, będący osobami cywilnymi, słuchacze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej będący osobami cywilnymi.

Budżet rodzinny studenta
Jako, że program ma wspierać mniej zamożne rodziny to ustanowiono ograniczenie wynikające z ich zamożności. Mianowicie, kwota dochodu rodziny w przeliczeniu na jej jednego członka nie może przekraczać 2500 zł (stan na 2015 rok, w kolejnych latach kwota będzie prawdopodobnie wyższa). Kwota na kolejne lata jest podawana w grudniu, zatem pozostaje nam czekać na decyzję Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Poręczyciele
Kredyt wymaga po poręczenia osoby/osób, która w razie konieczności spłaci zobowiązanie (najczęściej są nimi rodzice). W przypadku, gdy rodzice nie mają wystarczającej zdolności kredytowej lub nie żyją, to istnieje możliwość ubiegania się o poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego albo Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

Wymagane dokumenty
Zaświadczenie szkoły wyższej potwierdzające status studenta, a ponadto wszystkie dokumenty pozwalające określić zdolność kredytową (warunkiem kontynuowania wypłat w kolejnych semestrach jest przedłożenie bankowi kredytującemu ważnej legitymacji studenckiej, w terminie do 31 marca i do 31 października) oraz zdolność zabezpieczenia kredytu (zazwyczaj są to zaświadczenia od pracodawców poręczycieli).

 

Kiedy bank przestaje przelewać pieniądze?
Nie zaliczenie semestru lub nie przedstawienie bankowi w odpowiednim terminie legitymacji studenckiej powoduje wstrzymanie przelewów.

 

Dlaczego warto?

 

 1. Prawdopodobnie nigdy w swoim życiu nie będziesz miał(a) okazji wziąć kredyt na tak dobrych warunkach. Dla porównania zdecydowana większość kredytów gotówkowych przekracza 10 % (biorąc pod uwagę RRSO).
 2. Otrzymane pieniądze można oszczędzać na przyszłe duże wydatki – zakup samochodu lub zakup mieszkania. Rekomenduje oszczędzanie tych pieniędzy na ten drugi cel, ponieważ od 2016 roku wkład własny do kredytu hipotecznego ma wynosić 20 %, co w przyszłości może stanowić problem.
 3. Możesz (a raczej powinieneś/aś) inwestować zbierane pieniądze. W najbezpieczniejszym wariancie, czyli wpłacając pieniądze na lokatę przy kredycie o maksymalnej wartości – 60000 zł, możesz skumulować nawet 65000 zł (wliczając do kapitalizacji okres karencji oraz uwzględniając lokaty poniżej 3%). Pieniądze możesz inwestować w dowolny sposób – od wspomnianej lokaty, przez inwestowanie na giełdzie, aż po wprowadzenie kapitału do własnego biznesu.
 4. Istnieje możliwość zbudowania tzw. poduszki finansowej, która będzie zabezpieczała Cie przed różnymi wydarzeniami losowymi.
 5. Nie jestem zwolennikiem wydawania takich pieniędzy na dobra konsumpcyjne, lecz w przypadku naprawdę ciężkiej sytuacji finansowej możesz odciążyć swoją rodzinę, wykorzystując nie pieniądze na codziennie życie. Niemniej jednak krytykuje takie podejście, gdy nie jest ono ostatnią deską ratunku.

 

Jakie banki oferują kredyt?

 

 

 

***

Czy warto się zadłużać w tak młodym wieku? Ciężko powiedzieć, zależy to od sytuacji finansowej danej osoby (tutaj moje rozważania w tym temacie). Z mojej strony mogę powiedzieć, że kredyt jest na naprawdę rewelacyjnych warunkach. Osobiście rozważałem skorzystanie z okazji i oszczędzanie pieniędzy na wkład własny do kupna mieszkania, jednak ostatecznie zrezygnowałem z tego pomysłu, wole nie mieć żadnych długów tak długo jak to możliwe. 🙂

 

 

Jeśli podobał Ci się wpis, to proszę polub mój fanpage, aby być na bieżąco z kolejnymi wpisami.

 

Pozdrawiam.

 

 

Facebook