Czy można połączyć studia z własną działalnością gospodarczą? Jakie są korzyści z prowadzenia firmy w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości? Wreszcie co należy zrobić przed założeniem Start Up’u? O tym i o innych kwestiach rozmawiałem z Karolem, 21 letnim studentem Uniwersytetu Warszawskiego oraz założycielem firmy HOLDIS.

 

Sprawdzajcie również mój ostatni wywiad z Prostą Ekonomią, twórcami jednego z najpopularniejszych kanałów popularnonaukowych na Youtubie. (kliknij tutaj)

 

Kiedy i w jakich okolicznościach pojawił się u Ciebie pomysł na firmę HOLDIS?

Pomysł pojawił się zupełnie przypadkowo – około rok temu pracowałem ze znajomymi w manufakturze i wspólnie stworzyliśmy pierwszy stolik o kształcie granic pewnego kraju. Później stało się to inspiracją do kolejnych projektów oraz finalnie założenia firmy.

 

W takim razie, powiedz proszę na czym dokładnie polega Twój biznes?

Moja firma zajmuje się kreowaniem stolików kawowych o kształtach granic państw oraz miast. Pomimo stałej kolekcji, tworzymy również projekty dostosowane do indywidualnych zamówień klientów. Obecnie jest to jedyna tego typu firma w Polsce (i najprawdopodobniej w całej Europie), dlatego też pozyskujemy ochronę w ramach wzoru przemysłowego na kolejne modele naszych stolików.
Przypuszczam, że pogodzenie studiów z prowadzeniem firmy jest sporym wyzwaniem. W jaki sposób udaje Ci się to pogodzić?

Na początku nie było to trudne ze względu na małą ilość zamówień. Jednak z czasem, gdy coraz więcej klientów zaczęło zamawiać stoliki, na pierwszym miejscu znalazła się firma a na drugim studia. Na mojej uczelni (UW) jest o tyle dobrze, że istnieje możliwość indywidualnego ułożenia planu zajęć – dzięki temu studiuje jedynie w poniedziałki oraz czwartki. Wszystkie pozostałe dni tygodnia poświęcam na kontakty z klientami, prowadzenie serwisu lub pracę w warsztacie.

 

Myślę, że większość osób wie czym jest start up… Ale w praktyce, jak długa jest droga od kreatywnego pomysłu do założenia takiej firmy?

Szczerze mówiąc, nie pamiętam ile dokładnie to było czasu, lecz z pewnością od samego pomysłu do założenia firmy minęło kilka miesięcy. Ten okres został poświęcony na planowanie oraz organizację pracy, czyli tworzenie prototypów pierwszych stolików, testowanie różnych materiałów i metod produkcji.

 

HOLDIS jest prowadzony w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości – możesz przybliżyć na czym polega współpraca i czy jesteś z niej zadowolony?

Tak, jestem jak najbardziej zadowolony. 🙂 Uczestnictwo kosztuje około 350 zł, a w tej cenie zapewniony jest szereg rozwiązań pomagających przy prowadzeniu firmy jak na przykład – dostęp do pełnej księgowości, wsparcie prawników oraz zniżki u niektórych dostawców. Również pod względem formalności wszystko wygląda bardzo korzystnie, a samo założenie firmy w AIP trwa kilka minut.

 

Czy taka działalność gospodarcza to duże koszty? Jakie wybrałeś środki finansowania?

Jedynym stałym kosztem jest wspomniana wcześniej opłata inkubacyjna, która wynosi 350 zł. Reszta jest zmienna i zależy od ilości zamówień. Co do środków finansowania, to staram się utrzymywać wszystko z własnych oszczędności. Na początku nie było łatwo, ponieważ brakowało na pieniędzy na opłatę, a materiały kupowałem tylko wtedy, gdy otrzymywałem zamówienie. Jednak teraz, wraz ze wzrostem zamówień zwiększyła się płynność finansowa. 😉

karol

Twórca firmy – Karol, tutaj możecie szybko sprawdzić jego biznes

Czy do tej pory napotkałeś jakieś spore przeszkody?

Największym problemem jest grupa osób, która za wszelką cenę próbuje ściągnąć i wykorzystać mój pomysł. Dlatego też staram się chronić moje stoliki w ramach wzoru przemysłowego. Oczywiście znaczną przeszkodą jest też czas, którego ciągle mi brakuje… Popełniłem też kilka błędów, zaufałem zbyt wielu ludziom, lecz dzięki temu mogłem wyciągnąć sporo wniosków, które powinny mi pomóc w przyszłości.

 

Studiujesz ekonomię, powiedz czy podstawowa wiedza z tej dziedziny przydaje się podczas prowadzenia firmy?

Szczerze mówią to wiedza z podstaw ekonomii na moim wydziale jest zbyt teoretyczna, aby mogła mi znacznie pomóc przy prowadzeniu własnej działalności. Choć nie ukrywam, że są przedmioty, które mi pomagają jak na przykład rachunkowość. W każdym razie uważam, że mogłoby ich być więcej. 😉

Czego do tej pory nauczyło Cię prowadzenie firmy?

Przede wszystkim firma nauczyła mnie lepszego zarządzania czasem. Pomimo tego, że mam coraz więcej obowiązków, to i tak udaje mi się godzić pracę ze studiami. Co więcej, własna działalność pomogła mi nawiązać wiele wartościowych kontaktów oraz zdobyłem praktyczne umiejętności jak np. podstawy księgowości oraz negocjacji.

 

Jakie są Twoje plany na przyszłość?

W najbliższym czasie chciałbym usprawnić proces tworzenia stolików oraz rozszerzyć asortyment. Ponadto planuję rozwijać firmę oraz rozpocząć sprzedaż poza granicami naszego kraju.

 

A co mógłbyś poradzić studentom, którzy mają pomysł na biznes, ale nie wiedzą od czego zacząć?

Poleciłbym, aby dobrze obserwowali otoczenie, szukali niewykorzystanych luk na rynku oraz inspirowali się innymi krajami. Wystarczy mieć naprawdę dobry pomysł i poświęcić mu trochę czasu. 😉

 

***

 

Jeżeli podobała Wam się ta rozmowa to zapraszam do przeczytania mojego drugiego wywiadu – z Mateuszem, który zaraz po maturze kupił busa i zwiedził prawie całą Europę! (kliknij tutaj)

A może znacie równie inspirujące osoby, z którymi można przeprowadzić wywiad? Jak coś to dajcie znać i podzielcie się waszymi opiniami w komentarzu! ?

Pamiętajcie też, żeby polubić mój fanpage, żeby być na bieżąco z kolejnymi wpisami!

 

Pozdrawiam

 

Facebook