Na jakie koszty należy być przygotowanym wybierając studia w Anglii? Dlaczego pożyczka studencka jest bardzo korzystna? Jaki poziom wiedzy z języka angielskiego jest wystarczający? Wreszcie jak wygląda rekrutacja na studia magisterskie? O tym i o wielu innych kwestiach rozmawiałem z ekspertami w sprawie studiów w Wielkiej Brytanii organizacją www.studiujwanglii.pl, którzy już od 10 lat bezpłatnie doradzają studentom. Zapraszam. 😉 

 

A jeżeli chcecie przeczytać mój poprzedni wywiad ze studentem Karolem, który łączy studia oraz własny start up… zapraszam w to miejsce. 🙂

 

Dlaczego warto rozważyć studia w UK?

Brytyjski system nauczania jest drugim najlepszym system szkolnictwa na świecie, zaraz po amerykańskim. Charakteryzuje go nacisk na praktykę zawodową, a nie tylko na teoretyczne nauczanie. Studenci często też pracują nad projektami zlecanymi przez konkretne firmy, a efekty ich pracy są później wdrażane przez te przedsiębiorstwa. Uczelnie posiadają też sprawnie funkcjonujące biura karier, które pomagają studentom znaleźć staże i praktyki.

Dzięki takiemu podejściu, absolwenci brytyjskich uniwersytetów znajdują zatrudnienie w swoich branżach w przeciągu maksymalnie 6 miesięcy, ponieważ kończąc studia posiadają już praktyczne umiejętności wymagane na rynku pracy. Dlatego też są bardzo cenieni przez pracodawców na całym świecie, co pozwala liczyć na godne płace w przyszłości.
 

Jakie możliwości umożliwiają studia w UK, o które ciężko w Polsce?

Naturalnie polscy studenci błyskawicznie i w bardzo dobrym stopniu opanują język angielski z uwagi na otoczenie, w którym będą przebywać. Studia w UK to również szerokie spektrum możliwości, takich jak wymiany międzynarodowe oraz przede wszystkim możliwość praktyk w najbardziej renomowanych i prestiżowych firmach o globalnym zasięgu. Wreszcie należy wspomnieć o stypendiach naukowych, sportowych, czy też artystycznych i co więcej, uczelnie również dofinansowują studentów opłacając kursy oraz szkolenia.

Jakie według Was są największe mity dotyczące studiowania w Anglii?

Zdecydowanie to, że studia wydają się być nieosiągalne finansowo. W rzeczywistości pożyczka na czesne jest komfortowa oraz na bardzo korzystnych warunkach, dzięki czemu na studia może wyjechać praktycznie każdy. Prawdę mówiąc wystarczy niewielka suma pieniędzy na pierwsze pierwsze dni/tygodnie na wyspach.  

Finanse na studiach w UK – na jakie koszty student powinien być przygotowany?

Studia w Wielkiej Brytanii związane są z koniecznością uiszczenia opłat za czesne – tzw. tuition fees. Ogromną pomocą jest możliwość aplikacji o pożyczkę rządu brytyjskiego, która w całości pokrywa koszt czesnego. W przypadku studiów magisterskich ubiegać się można o maksymalnie 10 000 funtów, suma która zostanie studentowi po opłaceniu czesnego może być wykorzystana w dowolnym celu. Jeśli przed 25 lat nie osiągniemy określonego pułapu zarobków – pożyczki nigdy nie spłacamy. Jest ona zawieszana również w momencie gdy stracimy pracę, zachorujemy, czy zdecydujemy się dalej kształcić na uczelni wyższej.

Jeśli chodzi o koszty życia. Bardzo różnią się od miasta do miasta. Taniej jest na północy Anglii i w Walii, najdrożej w Londynie. Ceny za mieszkanie mogą wahać się od 70 do nawet 150 funtów tygodniowo w zależności od miejsca zamieszkania.

Studia w Anglii mają wymiar niezwykle praktyczny, dlatego też czas obowiązkowo spędzany na wykładach jest ograniczony do minimum – na większości kierunków studenci spędzają w murach uczelni nie więcej niż 15 godzin tygodniowo. Zostawia to dużo czasu nie tylko na samodzielną naukę, rozwijanie zainteresowań i spotkania z przyjaciółmi, ale także pozwala na podjęcie dorywczej pracy na pół etatu. Na jakie zarobki może liczyć student w pierwszej pracy? To oczywiście jest zależne od miejsca i branży, ale nigdy nie będzie to mniej niż wynosi płaca minimalna. Jej wysokość jest ustalana co roku, i obecnie jest to 5,55 £/h dla osób w wieku 18-20 lat, 6,95 £/h dla osób w wieku 21-24 lata, i 7,20 £/h dla osób powyżej 25 roku życia.

 

Dla osób rozważających studia w UK największą barierę stanowi pożyczka. Czy w rzeczywistości jest czym się przerażać?

Spłata pożyczki jest bardzo prosta i korzystna: rozpoczyna się po zakończeniu studiów w momencie, gdy absolwent rozpocznie pracę, a wysokość jego wypłaty netto osiągnie określony próg (dla Anglii wynosi on 21,000 funtów rocznie).
 
 
Czy proces rekrutacji jest skomplikowany? Jak długo trwa i co może być największym problemem?

Proces rekrutacji na studia w Wielkiej Brytanii jest zupełnie inny od procesu aplikacyjnego na studia w Polsce. Podania można składać jeszcze przed napisaniem matury, podając spodziewane wyniki. Aplikacja na studia w UK odbywa się poprzez system online UCAS, pod który podłączone są wszystkie brytyjskie uczelnie. UCAS nie jest skomplikowanym systemem, jednak jest w nim sporo pól i sekcji do wypełnienia, dlatego warto jest zalogować się tam wcześniej, aby dać sobie czas na prawidłowe wypełnienie. Oczekiwanie na odpowiedź od uczelni waha się pomiędzy 2 dniami a 6 tygodniami.

 

Na co trzeba zwrócić największą uwagę w czasie rekrutacji i dlaczego?

W podaniu UCAS należy zaznaczyć na które konkretnie kierunki i uczelnie składamy podanie – można dokonać maksymalnie pięciu wyborów. Warto jest więc jest dobrze sobie wszystko przemyśleć i złożyć podanie tylko na te uniwersytety, na które ma się 100% pewności, że spokojnie spełni się ich progi rekrutacyjne. W tej kwestii służymy pomocą.

Kolejny krok rekrutacji to napisanie listu motywacyjnego – tzw. personal statement, w którym studenci wyjaśniają dlaczego chcą aplikować na wybrane przez siebie kierunki. Dodatkowo muszą w ramach podania dostarczyć uczelniom list referencyjny napisany albo nauczyciela lub w niektórych przypadkach pracodawcę.

 

Jaki poziom języka angielskiego jest wystarczający, aby móc rekrutować na studia do UK? Czy dodatkowy certyfikat z angielskiego stanowi duże wyzwanie (jakiemu poziomowi odpowiada? B2?)

 

Istnieje jeden wspólny mianownik wymagań rekrutacyjnych, mianowicie każdy uniwersytet brytyjski wymaga od studenta potwierdzenia swojej znajomości języka angielskiego. Uczelnie przyjęły dwa kryteria:

1.      Certyfikat językowy: 

Z reguły uczelnie wymagają przedłożenia testu językowego IELTS. Każdy brytyjski uniwersytet akceptuje test IELTS.

2.      Wynik maturalny: 

Niektóre uniwersytety w UK zamiast testu IELTS akceptuje osiągniecie określonego wyniku z matury z języka angielskiego. Wówczas brane pod uwagę są wyniki albo matury podstawowej lub rozszerzonej z języka angielskiego, czasem oba wyniki.

 

Jakie są wymagania wobec matury (np. ile rozszerzeń?) Czy są placówki, na które nie można aplikować z Polską maturą?

Brytyjskie uczelnie akceptują polską maturę jako warunek dostania się na studia wyższe w UK. Większość uczelni przy przyjęciu kieruje się średnią oceną osiągniętą ze wszystkich przedmiotów zdawanych na maturze. Uczelnie z reguły wymagają średniej ze wszystkich przedmiotów na poziomie zaczynającym się od 60% aż po 80%. Warto jest tu wspomnieć, że średnia ok. 60% wymagana jest przez sporą większość uniwersytetów brytyjskich, często również tych wysoko plasowanych w rankingach! Ponadto część uczelni wymaga zdania jednego, dwóch lub trzech przedmiotów rozszerzonych na poziomie zaczynającym się od 50% aż po 80%.

 

Czym jest foundation year i kiedy warto na niego iść?

Foundation Year to inaczej rok zerowy – roczny kurs przygotowujący do podjęcia studiów licencjackich w Anglii normalnym trybie. Jest to dodatkowa opcja na studiach w Anglii i Walii przeznaczona głównie dla osób, które nie spełniają wymagań rekrutacyjnych uczelni. Po odbyciu roku zerowego możemy przystąpić do studiów w normalnym trybie bez żadnych dodatkowych testów i bez potrzeby poprawiania matury.

 

Na pewno część osób, które już studiują w Polsce rozważa kontynuację nauki za granicą. Czy możecie powiedzieć jakie są największe korzyści ze studiów magisterskich w UK? Jakie są najbardziej istotne różnice?

Magisterka w UK to rewelacyjna opcja! Studia trwają z reguły rok, lub dwa jeżeli wybierze się opcję studiów na pół-etatu. Kolejna zaleta – nie trzeba koniecznie aplikować na kierunek, który w 100% pokrywa się z tym, jaki zakończyło się na studiach licencjackich! Np. po zakończonych studiach z językoznawstwa, PR czy dziennikarstwa wciąż można aplikować na np. psychologię, marketing czy biznes. Grunt to odpowiednio wyargumentować wybór w liście motywacyjnym.

Na studiach magisterskich w Wielkiej Brytanii duży nacisk położony jest na praktykę – jest sporo czytania i grupowych dyskusji, aby studenci mogli rozwijać zdolności krytycznego myślenia. Pisze się też eseje, pracuje się też w grupach nad referatami czy innymi projektami.
 

Jakie są najważniejsze rzeczy przy procesie rekrutacji?

Na studia magisterskie w UK podanie można składać z reguły przez cały rok akademicki. Rzeczy potrzebne do rozpoczęcia studiów to: podanie, transkrypt ocen z licencjatu, dyplom ukończenia studiów licencjackich lub inżynierskich, personal statement i dwa listy rekomendacyjne i w niektórych przypadkach– portfolio prac i rozmowa kwalifikacyjna. Czasami można nadrobić luki w edukacji doświadczeniem zawodowym- w tym wypadku potrzebujemy aktualnego CV oraz świadectw pracy, praktyk i staży.

 

Czy możecie podać przykład stypendium na studiach magisterskich, o które może ubiegać się student?

 

Każdy uniwersytet posiada swoją ofertę – są stypendia naukowe, sportowe, dofinansowania projektów itd. Czasem uczelnie mają stypendia tylko dla jakiś określonych kierunków. Stypendia te różnią się z roku na rok, także warto skontaktować się z nami w celu weryfikacji dostępnych stypendiów. Na przykład na uniwersytecie w Southampton można obecnie uzyskać stypendium w wysokości 3,000 funtów na niektórych kierunkach jeśli posiada się średnią powyżej 4,5.

 

Jak bardzo istotny jest cerytifkat IELTS w przypadku studiów magisterskich?

Aby dostać miejsce na studiach magisterskich w Anglii wymagany jest certyfikat językowy potwierdzający znajomość języka angielskiego na określonym poziomie. W Anglii i w Walii uczelnie najczęściej wymagają testu IELTS zdanego na co najmniej 6.5, a przy niektórych kierunkach (np. Dziennikarstwo, prawo czy niektóre kierunki ścisłe) może być wymagane 7.0 czy nawet 7.5.

 

Na jaką Waszą pomoc mogą liczyć studenci? Przykładowo, jakie problemy najczęściej rozwiązujecie?

Wybór kierunku studiów oraz uniwersytetu to jedna z najważniejszych decyzji życiowych każdego licealisty. Bardzo ważne jest by studenci rozpoczęli studia na kierunku, który odzwierciedla ich pasje, zainteresowania, umiejętności, wiedzę oraz wobec którego są w stanie ułożyć pierwsze plany na przyszłość.

Dzięki naszemu ponad 10-letniemu doświadczeniu w doradztwie edukacyjnym ze specjalizacją przeprowadzamy potencjalnych studentów poprzez cały proces aplikacyjny począwszy od wyboru kierunku, złożenie i sprawdzenie aplikacji aż do otrzymania pożyczki, stypendiów i wyjazdu do Wielkiej Brytanii. Co najważniejsze – nasza pomoc jest zupełnie bezpłatna.
Czy możecie przytoczyć krótką historię studenta, który wyjechał do UK i odniósł sukces?

Jasne! Mamy ich wiele. Jedną z fajniejszych historii jest to, że naszemu aplikantowi Piotrkowi zaproponowano pracę na Uniwersytecie (jego historię możecie odnaleźć na naszym blogu). Prowadzący zajęcia zorientowali się, że Piotrek i jego kolega są duże umiejętności z zakresu programowania JAVA i zaproponowali im prowadzenie grupy pre-studentów. Podobno byli jedynymi z pierwszoroczniaków którym to zaproponowano! Także jak widać, na studiach w Anglii sky is the limit. 😉

 

Co się dzieje z pożyczką studencką, gdy student przerwie studia?

Spłacamy dokładnie tyle, ile przestudiowaliśmy. Czyli jeśli zrezygnowaliśmy ze studiów po pierwszym trymestrze, spłacamy tylko kwotę równą 1/3 czesnego na identycznych zasadach ustalonych przez Student Finance England (czyli dopiero po zakończeniu studiów i przy odpowiednio wysokich zarobkach).

 

Co może stanowić największy problem na początku wyjazdu na studia? I jak go zwalczyć?

Brak przyjaciół, rodziny, problemy ze znalezieniem pierwszej pracy czy mieszkania. Liczy się przede wszystkim dobra organizacja i cierpliwość. Warto dołączyć do grup studenckich na Facebooku, czy właśnie napisać do nas – często kontaktujemy przyszłych studentów z tymi, którym już udało się wyjechać. Możemy pomóc w napisaniu CV, podpowiemy gdzie szukać legalnej pracy. Trzeba pamiętać, że nie wszystko będzie się układało tak, jak sobie wyobrażaliśmy- musimy być psychicznie gotowi na różne ewentualności. Po paru dniach czy tygodniach, każdy wychodzi na prostą. 🙂

 

***

Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania, proszę dajcie znać w komentarzu. 🙂

 

Przydatnie linki: 
Facebook