Jesteśmy prawie w środku sezonu wakacyjnego. Większość z Was jest teraz myślami (lub też fizycznie) na wakacjach, bądź ciężko pracujecie, aby zrealizować wasze cele. Właśnie o tym będę pośrednio pisał w tym artykule. Konkretniej powiem o kursach, które według mnie warto zrobić. Mogą okazać się niezbędne w zdobyciu pracy dorywczej, a co dalej zatem idzie zapewnić Ci całkiem niezłe pieniądze. Znajdziesz tu same konkrety, czyli nazwę kursu (tak wiem, postarałem się 😀 ), cenę oraz krótką charakterystykę.

 

 

Wymienię jedynie te kursy, które mogą zainteresować studenta. Myślę, że przykładowo kurs spawacza, bądź montera nie jest pożądaną formą pracy dorywczej 😉

 

 

Kurs barmański

 

Zakładam, że wiesz czym się zajmuje barman i jakiego rodzaju jest to praca, zatem od razu przejdę do sedna. Cena takiego kursu wynosi 600 zł. Największą zaletą jest praktycznie nieograniczona dostępność miejsc pracy oraz terminów kursów. Patrząc na zarobki z perspektywy stawki godzinowej (6zł-12zł/h), to trzeba przyznać, że szału nie ma… ale musisz pamiętać, że sporą część pensji barmana stanowią napiwki (z których nie musisz się rozliczać). Jeśli udałoby Ci się znaleźć pracę w jakimś renomowanym lokalu to możesz liczyć na naprawdę niezłą kasę. W dodatku będziesz mógł(a) imponować swoimi umiejętnościami na różnego rodzaju imprezach. 😉

 

Kursy sędziowskie

 

Pod względem finansowym jest to bardzo opłacalne rozwiązanie. Ceny kursów sędziowskich (oczywiście mówimy to o takich sportach jak siatkówka, piłka nożna, czy koszykówka) wahają się w kwotach 100-500 zł. Kolejną zaletą jest czas trwania takich kursów, ponieważ licencje sędziowską można zdobyć w ciągu 2 miesięcy. Oczywiście na początku nie będziesz zarabiał kokosów. Wynagrodzenie za mecz to około 50 zł. Później, gdy przejdziesz kolejne szczeble możesz zacząć zarabiać godziwe pieniądze. Co więcej – będziesz miał(a) możliwość realizowania się w dziedzinie, która może być Twoją pasją. A daję słowo harcerza (choć nigdy nim nie byłem), że później zarobki są zdecydowanie wyższe. Ponadto związki mają zazwyczaj bardzo wiele spotkań do obsadzenia, także nie musisz się martwić o brak pracy. Natomiast praktycznie jedynym minusem jest rzadkość takich kursów, bo odbywają się zazwyczaj raz do roku.

 

Kurs na wózki widłowe

 

Drogie panie, sugeruję przejść do następnego kursu, bo ten raczej Was nie zainteresuje. Trochę oczywistej teorii, dla mniej kumatych jednostek – wózki widłowe wiążą się zazwyczaj z pracą w magazynie. Przenoszenie różnych palet, towarów itp. Cena? Za najbardziej podstawowy kurs – 300 zł. Za zaawansowany dający wyższe uprawnienia kurs będziesz musiał zapłacić około 1000 zł. Dlaczego warto? Bo stawki w dużych polskich miastach sięgają nawet do 20 zł brutto za godzinę (również bez doświadczenia). Jest to też mega wartościowa umiejętność na wypadek potencjalnego wyjazdu za granicę w poszukiwaniu pracy.

 

Kurs baristy

 

Barista – specjalista od przygotowywania wszelkiego rodzaju kawy. Profesjonalny kurs baristy kosztuje około 600 zł. Niestety na rynku nie jest ich tak dużo, także będziesz musiał wypatrzeć odpowiedni termin i miejsce. Wbrew pozorom, zarobki wcale nie są takie niskie. Według danych barista zarabia więcej od barmanów (nie licząc napiwków). Przeciętne pensje (pełny etat) wahają się w kwocie 1800-2500 zł brutto. Oczywiście w przypadku pracy na pełen etat.

 

Kurs fryzjerski

 

Głównie zainteresuje płeć piękną. Tak naprawdę daje on bardzo dobre perspektywy. Bo nawet stanowi świetną alternatywę dla studiów. Jak pewnie wiesz to profesjonalny fryzjer zarabia kilka tysięcy złotych. Ale mówimy teraz o wersji studenckiej. Także po zdobyciu certyfikatu (kurs kosztuje od 1300 zł w górę) będziesz mógł(a) zatrudnić się na pół etatu. Jest to bardzo dobra inwestycja i zatrudnienie, ponieważ praca fryzjera w większości przypadków stanowi przyjemność. Ponadto zdobędziesz cenne doświadczenie, które może pozwolić Ci w przyszłości zdobyć renomę i zarabiać więcej. A dodatkowo brak pieniędzy na studiach nie będzie twoim zmartwieniem 🙂

 

Kurs kelnerski

 

Z jednej strony i całkiem słusznie może wydawać się, że robienie tego kursu jest trochę bez sensu. Przecież setki restauracji przyjmuje osoby bez żadnego doświadczenia i umiejętności. Wszystkiego uczą się w praktyce. Tylko, że coś kosztem czegoś, a w tym przypadku zarobków. Bo bez doświadczenia, na świeżaka zarobisz dosłownie grosze. Stawki od 6 zł (!) do 10 zł brutto za godzinę. Wiadomo zawsze jakieś napiwki wpadną. Ale załóż teraz inny scenariusz. Kończysz profesjonalny kurs kelnerski (cena to około 500-600zł) i możesz dostać zatrudnienie w restauracji z najwyższej półki. Nie dość, że twoje zarobki wtedy wzrosną (bo wtedy to już będzie minimum 9 zł za godzinę) to marka lokalu pozwoli zarobić poważne pieniądze na napiwkach. Bo przecież do takich restauracji przychodzą głównie ludzie przy kasie. A po drugie, to też umożliwia to angaż podczas wesel. gdzie kelnerzy dostają około 100 zł za wesele.

 

Kurs niań

 

Bardzo dobra, lecz wciąż niepowszechna w naszym kraju forma pracy dorywczej na studiach. Zazwyczaj posiadanie dokumentów nie jest wymagane dla potencjalnego pracodawcy. Ale jeśli chcesz zwiększyć swoje możliwości do zdobycia lepszego płacy to warto ten kurs ukończyć. Taki podstawowy kurs możesz znaleźć już od 150 złotych. Natomiast bardziej profesjonalne sięgają nawet pięciu stów. Stawka w dużych miastach wynosi około 10 zł/h.

 

Kurs ratownika wodnego

 

Uwaga! Wymagana jest bardzo dobra umiejętność pływania. W sumie cały kurs kosztuje powyżej 1000zł (maksymalnie 1500). Kwota może zwrócić się mniej więcej po miesiącu pracy na połowę etatu. Przeciętny ratownik w większości placówek może liczyć na zarobki 10zł/h.

 

Kurs na animatora wolnego czasu

 

Pewnie kojarzysz osoby organizujące różnego rodzaju zabawy podczas jakiś obozów albo innych wyjazdów wakacyjnych. Prawda jest taka, że jest to głównie praca sezonowa. Ale nie tylko ! Bo, gdy ukończysz kurs za 200 zł będziesz miał możliwość znalezienia pracy dorywczej w mieście, w którym studiujesz. Przykładowo zabawa w stroju maskotki z dziećmi. W tym przypadku obowiązują stawki dzienne (około 100 zł), a pracy nie jest dużo. 🙂

 

 

Dodatkowo nie ująłem tutaj różnego rodzaju szkoleń oferowanych przez pracodawców (np. na obsługę kasy fiskalnej). Większość z nich jest realizowana już po zdobyciu pracy.

 

 

***

Nie ulega wątpliwości fakt, że WARTO robić tego rodzaju kursu. Jest to doskonała inwestycja w siebie, która z cała pewnością może w przyszłości zaprocentować. 😉

 

Jeśli podobał Ci się wpis, to proszę polub mój fanpage, aby być na bieżąco z kolejnymi wpisami.

 

Pozdrawiam.

Facebook